Ηλίας Προβόπουλος, 28/2/2024 - 08:44 facebook twitter linkedin Ηλίας Προβόπουλος: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ; Ηλίας Προβόπουλος, 28/2/2024 facebook twitter linkedin Δεν είναι μαζί μας εδώ και ένα χρόνο 58 συμπολίτες μας. Κι έφυγαν με τον πιο φρικτό τρόπο στην εθνική τραγωδία με την σύγκρουση δυο τραίνων πέρσι σαν σήμερα στα Τέμπη. Κι έφυγαν όχι γιατί δεν έκανε καλά την δουλειά του ο σταθμάρχης της βάρδιας, ο καπάτσος σύμβουλος της εταιρείας ή ο υπουργός της κληρονομικής δημοκρατίας που ζούμε αλλά γιατί ολόκληρη η κοινωνία μας ζει εδώ και χρόνια μια πρωτοφανή παρακμή όχι μόνο ανέχεται αυτή την κατάσταση αλλά την επικροτεί, την αποδέχεται και την διαιωνίζει. Το χειρότερο σημάδι αυτής της παρακμής είναι ότι τραγωδίες, όπως οι νεκροί στο Μάτι, ο πνιγμός 600 ανθρώπων στο Ιόνιο, οι καμένοι στα Τέμπη, αλλά και οι φωτιές που ρήμαξαν την Ελλάδα, οι πλημμύρες στη Θεσσαλία, η διαρκώς διογκούμενη ανέχεια, οι χιλιάδες πλειστηριασμοί, η ανεπάρκεια του συστήματος υγείας και της δικαιοσύνης η καθημερινή βαρβαρότητα αντί να είναι ένα θέμα μόνιμης και σε εθνικό επίπεδο συζήτησης, μέσω της χειραγώγησης από διάσημα γραφεία συμβούλων και επικοινωνιολόγων που πληρώνει αδρά το πολιτικό σύστημα, αποδυναμώνεται σε δεύτερα και μη ουσιώδη ζητήματα. Έτσι, σήμερα που όλη η χώρα βρίσκεται σε μια απεργία (πλην του ιδιωτικού τομέα φαντάζομαι που του έχει αφαιρεθεί αυτό το δικαίωμα) για κοινωνικά ζητήματα και φυσικά την επέτειο του ενός χρόνου από την επέτειο της τραγωδίας των Τεμπών θαρρώ πως πρώτη σκέψη όλων όσων θα συμμετάσχουν, δια ζώσης ή εξ αποστάσεως, το ερώτημα που πρώτα πρέπει να απαντηθεί, είναι: «που ήμασταν τόσα χρόνια και πως αφήσαμε να γίνουν αυτά;». Ηλίας Γ. Προβόπουλος Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55
Ηλίας Προβόπουλος: Η προσελήνωση και η Κόκα – κόλα! Το μακρινό 1969 ήταν η χρονιά που τέλειωσα το Δημοτικό Σχολείο στο χωριό μου, την Μεγάλη Κάψη Φθιώτιδας και έδωσα... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:44
Ηλίας Προβόπουλος: Η χώρα στεγνώνει για την Αττική! Καθώς η σχέση με την ύπαιθρο χώρα για την πλειοψηφία των κατοίκων των πόλεων και δη της Αττικής που κοντεύει... Ηλίας Προβόπουλος, 18/07/2024 - 09:09
Ηλίας Προβόπουλος: Καλοκαιρινό όνειρο στην πόλη! Κανονικά το καλοκαίρι για τους περισσότερους ανθρώπους άρχιζε με το κλείσιμο των σχολείων και την έξοδο των συνταξιούχων στα χωριά... Ηλίας Προβόπουλος, 17/07/2024 - 09:10
Ηλίας Προβόπουλος: Κάτω από μια κρεβατίνα! Το πότε ο άνθρωπος εκτίμησε το κλήμα που βγάζει σταφύλια, την άμπελο δηλαδή και την εξημέρωσε, προσπαθούμε να το μάθουμε... Ηλίας Προβόπουλος, 15/07/2024 - 09:03
Ηλίας Προβόπουλος: Ο Θωμάς Νταβαρίνος στην κορυφή! Ο ορειβάτης - αλπινιστής και Πρόεδρος του Ορειβατικού Συλλόγου Αγράφων, ο δικός μας Θωμάς Νταβαρίνος* από τα Τοπόλιανα της Ευρυτανίας... Ηλίας Προβόπουλος, 11/07/2024 - 08:53